Stránka venovaná patchworku

temarikai - japonské lopty pre šťastie

TEMARIKAI  - JAPONSKÉ  LOPTY

 

Temari lopty je ľudové umenie, ktoré vzniklo v Číne a pred 500 alebo 600 rokmi bolo dovezené do Japonska. Lopty boli pôvodne vyrobené mamičkami a babičkami pre deti na hranie loptových hier. Boli vyrobené zo  zvyškov starých kimon. Tkanina bola nastrihaná na pruhy a zmotaná do klbka. S hodvábnymi niťami sa prešívali, aby boli spevnené a aby  pevne držali dokopy. Postupom času sa šitie lôpt stalo viac dekoratívne. Po tom ako sa do Japonska dostala guma a na hranie sa začali používať gumené lopty, stali sa temari dekoratívnymi predmetmi. Zhotovovanie temari lôpt sa stalo umením hornej vrstvy Japonskej šľachty a vznešených žien. Vytvárali stále viac , krajšie a zložitejšie vzory. V súčasnosti predstavujú vysoko cenený dar, symbolizujúci hlboké priateľstvo, prianie všetkého dobrého a šťastia. Je to tradičný novoročný dar matky pre svoju dcéru. Tiež predstavujú symbol šťastia pre osobu, ktorá ich dostane a je vysoko ceneným darčekom. V Japonsku sa stalo vytváranie temari lôpt umeleckým remeslom, na ktoré je treba špecifické a dlhodobé učenie. Tradičné temari vzory na loptách so inšpirované prírodou v súlade s japonskou tradíciou. Vzory sú geometrické, obyčajne symetrické, pripomínajúce kaleidoskop  alebo voľne vyšívané. Existuje tisícky vzorov a techník.

Základ pre temari loptu /„Mari“/ tvorí: staré tkaniny /tradičný základ/, ryžové plevy, veľké drevené korálky, molitanové alebo polystyrénové gule, prípadne iné vyradené tkaniny alebo materiály, vytvarované do gule. Tie sa obalia vrstvou priadze a potom vrstvou šijacích nití bežnej hrúbky. Základ musí byť hladký a guľatý. Lopta sa potom delí pomocou tenkých papierových prúžkov na presné časti./8,10,12.../. Špendlíkmi sa označia vrcholy a vláknom /obyčajne zlatým, strieborným, prípadne inou farbou, môže byť aj farbou, ktorou je obalená lopta/  sa označia diely. Keď je lopta takto vyznačená, začnú sa vyšívať jednotlivé vzory. Vyšívajú sa perlovkou, bavlnkou, prípadne inými priadzami. Tradičné lopty pre deti boli robené vnútri s ryžou ako hrkálky. Moderné lopty môžu mať vo svojom strede hrkálky alebo rolničky pre šťastie. Niektoré lopty sú zdobené strapcami.

Veľkosť väčšiny temari lôpt je 3-5 palcov /7,62 cm – 12,7 cm/, ale robia sa aj väčšie alebo menšie, podľa použitia.  Menšie sa používajú ako vianočné ozdoby prípadne ako šperky, väčšie ako dekoratívne predmety. Používajú sa vystavené samostatne na rôznych podstavcoch alebo v skupinách vo vázach alebo miskách, prípadne ich vešajú v oknách alebo zo stropov. Temari gule sa používajú ako nádherné vianočné ozdoby, svadobné dary alebo darčeky pri rôznych výročiach, ako spomienky  na priateľstvo a pri zvláštnych príležitostiach.

Zdroj: internet

           bachovka

bachovka

Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (2366 | 32%)
Ano (2610 | 36%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one